មូលនិធិទី២៖ «មូលនិធិសម្រាប់អ្នកប្រឹក្សាផ្នែកសិល្បៈ» ថវិកាចំនួន ១០០០ដុល្លារអាមេរិក សម្រាប់ឱ្យអ្នកទទួលមូលនិធិធ្វើការ ជាមួយអ្នកប្រឹក្សាផ្នែកសិល្បៈ
អ្នកទទួលបានមូលនិធិដំឡើងស្នាដៃថ្មីឆ្នាំ ២០២៤
យ៉ូន មុនដែត មានអាយុ២៥ឆ្នាំ។ ខ្ញុំមានស្រុកកំណើតនៅភូមិផាវ ឃុំតាវែងក្រោម ស្រុកតាវែង ខេត្តរតនគិរី ខ្ញុំជាជនជាតិដើមភាគតិចព្រៅ (ប្រូវ) ខ្ញុំមានបងប្អូន៥នាក់ក្នុងគ្រួសារ។ ខ្ញុំបានបញ្ចប់ថ្នាក់វិទ្យាល័យនៅឆ្នាំ ២០១៧ នៅខេត្តរតនគិរី។ ឥឡូវនេះ ខ្ញុំបានបញ្ចប់ថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រនៅសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទវិចិត្រសិល្បៈ ផ្នែកតូរ្យតន្ត្រី លើជំនាញហ្គីតាក្លាស៊ិក។ ខ្ញុំសម្រេចចិត្ត រៀនជំនាញនេះ ព្រោះខ្ញុំចង់ក្លាយជា សិល្បៈក អ្នកនិពន្ធ ចម្រៀង និងជាគ្រូបង្រៀនតន្ត្រី។ ខ្ញុំ ចង់ប្រើជំនាញនេះ ដើម្បីលើកកម្ពស់ និងអភិរក្សតន្ត្រីប្រពៃណីរបស់ជនជាតិដើមភាគតិច និងតន្ត្រីប្រពៃណីខ្មែរផងដែរ ។
វីរៈ វិនិច
វីរៈ វិនិច ជាតារាសម្ដែងអាជីព និងជាអ្នកដឹកនាំរឿងនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។ នាងក៏ធ្វើការជាទីប្រឹក្សាបច្ចេកទេសផ្នែកទំនាក់ទំនងការផ្លាស់ប្តូរឥរិយាបថសង្គមសម្រាប់អង្គការក្រៅរដ្ឋាភិបាលអន្តរជាតិមួយផងដែរ។ នាងបានហ្វឹកហាត់ជាតារាសម្តែងអាជីពនៅសាលាសិល្បៈសម្តែង (The Acting Art Academy) រយៈពេល២ឆ្នាំ ដែលនាងទទួលបានឱកាសសម្តែង និងបទពិសោធន៍ជាច្រើនក្នុងការសម្តែងសិល្បៈ។ ដើម្បីស្វែងយល់ស៊ីជម្រៅក្នុងសិល្បៈ និងភាពយន្ត នាងបានសាងពីចំណង់ចំណូលចិត្ត និងការតាំងចិត្តក្នុងការសរសេរ និងការដឹកនាំ។ នាងសង្ឃឹមថានឹងឃើញមានការរីកចម្រើនរបស់សិល្បករខ្មែរវ័យក្មេង និងថាមពលរួមតាមរយៈការងាររបស់នាង។
គឹម សុជាតិ
គឹម សុជាតិគឺជាសមាជិកក្រុមរបស់រាំរបស់អង្គការអេពិកអាត ខេត្តកំពត។ ពេលឥលូវនេះគាត់កំពុងតែបន្ដបេសកម្មជាអ្នករបាំសហសម័យមួយរូបផងដែរ។ គាត់ពេញចិត្តជាខ្លាំងក្នុងការក្លាយជាអ្នករបាំសហសម័យដែលមានពិការភាពមួយរូបនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។ គាត់ព្យាយាមបន្ដការងារមួយនេះ ដោយសារតែគាត់មានបំណងចង់លើកស្ទួយវិស័យពិការភាព ក្នុងវិស័យសិល្បៈអោយមានភាពទូលំទូលាយសម្រាប់បងប្អូនមានពិការ។
វង្ស វណ្ណៈ
លោក វង្ស វណ្ណៈ ជាសិល្បករអាជីពដែលការងារប៉ិនប្រសប់របស់គាត់រួមបញ្ជូលនូវការរចនា ការសម្តែង ការដឹកនាំសិល្បៈ និងការផ្ទេរចំណេះដឹងដល់ក្មេងជំនាន់ក្រោយផងដែរ។ សព្វថ្ងៃគាត់ជាគ្រូបង្ហាត់សៀកនៅសាលាមធ្យមវិចិត្រសិល្បៈ និង ជាគ្រូបង្រៀនម៉ោងមុខវិជ្ជាតុបតែងសំលៀកបំពាក់នៅសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទវិចិត្រសិល្បៈ។ វណ្ណៈបានចូលរួមយ៉ាងសកម្មក្នុងវិស័យសិល្បៈទស្សនីយភាព និងការច្នៃម៉ូតសំលៀកបំពាក់ដែលគាត់មានគោលបំណងចូលរួមផ្សព្វផ្សាយ អភិរក្សនិងអភិវឌ្ឍន៍សិល្បៈវប្បធម៌ខ្មែរអោយមាននិរន្ត៍ភាព និងចង់បណ្តុះមនសិកាធនធានមនុស្សជំនាន់ក្រោយអោយមានចំណេះដឹងប្រកបដោយគុណភាពនៅក្នុងបរិបទសង្គមបច្ចុប្បន្ន។